GNIAZDO GEOGRAFICZNE - SZELKÓW, RÓŻAN
POWIĘKSZ MAPĘ
Metryki można zobaczyć w pliku, metryki_szelków. Skany zapisów metrykalnych udostępnił Jan Techmański z Różan.
POWIĘKSZ CAŁY DOKUMENT
POWIĘKSZ CAŁY DOKUMENT
POWIĘKSZ CAŁY DOKUMENT
Piotr TECHMAŃSKI ur. 22.01.1883 Łaś opuścił swoje rodzinny strony, wyemigrował do USA. Znalazłem go na liście pasażerów statku Phonicia który w maju 1900 roku płynął z Hamburga do NewYork.
W ciekawym dokumencie z roku 1910, DECLARATION OF INTENTION zapisano jego wzrost, wagę, kolor oczu i włosów. Znajdziemy tam również jego podpis. Podpisuje się już Peter.
Ostatni dokument to arkusz spisu powszechnego z roku 1930. Mamy tu całą jego rodzinę. Ciekaw jestem czy uda się ustalić dalsze losy tej rodziny?
W maju 2008 pojechałem do Archiwum Diecezji Płockiej. Przeglądałem tam zapisy metrykalne z Parafii Szelków. Moje notatki dostępne są w pliku, zapisy metrykalne szelków . Jeden z zapisów przytoczę, jest bardzo typowy dla tego okresu;
" Działo się w Szelkowie Dnia dwudziestego szóstego grudnia / stycznia tysiąc osiemset pięćdziesiątego siódmego / ósmego roku w południe stawił się Szczepan Techmański rolnik liczący lat dwadzieścia w Łasi osiadły w obecności Jana Ruszkiewicza lat trzydzieści dwa i antoniego Matuszewskiego lat trzydzieści siedem mających, rolników tamże zamieszkałych i ukazał nam dziecię płci żeńskiej urodzone w domu mieszkania Jego na dniu wczorajszym o godzinie dziewiątej w wieczór z Jego małżonki Maryanna z Łutów mającej lat dziewiętnaście; dziecięciu temu na chrzcie świętym dziś do południa nadane zostało imię Maryanna a rodzicami Jego chrzestnymi byli wspomniany Jan Ruszkiewicz i Rozalia Matuszoska. Niniejszy akt odczytany ... ponieważ stawaiący i ... pisać nieumiejący  "
Plik graficzny do pobrania, wielkość 1,0MB drzewo_rozan