1. Gdzie urodził się Karol Techmański?                                                                                           ( Pytanie z roku 2003 )

     Wiadomo, że przyszedł na świat 1 listopada 1860. Data tego zdarzenia widnieje w zapisach metrykalnych jego dzieci. Wszystkie metryki pochodzą z Parafii Św. Marii Magdaleny we Lwowie.
     Pradziadek ożenił się 23 października 1892 w m. Sygniówka. Dziś to przedmieścia Lwowa. Niestety istnieje tylko indeks zaślubionych. Dokumenty w oryginale można zobaczyć w Archiwum ABPA E. Baziaka w Krakowie.
POWIĘKSZ CAŁY PLIK
POWIĘKSZ CAŁY PLIK
2. Gdzie urodził się Antoni Techmański?  Czy był bratem ww Karola Techmańskiego?                         ( Pytanie z roku 2005 )


     W roku 1903 Magda i Anna Techmańskie jadą do swojego ojca. Obie bardzo młode mają 18, 20 lat. Pochodzą z  Sygniówki Płyną statkiem Nekar z portu w Bremen do Nowego Jorku. Co stało się z tą rodziną?
                                                                                                                                                                       Styczeń 2009

     Przełom w poszukiwaniach nastąpił w Archiwum Państwowym w Przemyślu w połowie stycznia 2009 roku. Przeglądałem tam księgi metrykalne powiatu przeworskiego. Wiele godzin spędziłem z aktami XIX - wiecznymi. Czas mijał szybko a ja niczego nie mogłem odnaleźć. Żadnego śladu Techmańskich  w parafiach ziemi przeworskiej. Przez trzy dni nic ani jednego znajomego nazwiska. Cierpliwość jednak się opłacała. Gdy poprosiłem o operat katastru podatku gruntowego z małej wioski - Manasterz. Historia nareszcie uchyliła swoje drzwi. W spisie mieszkańców domu pod numer 56 w roku 1851 mieszkali Leniar i Techmann. No tak, tylko Techmann to nie Techmański.
     Co dalej robić? Jak to sprawdzić? Księgi metrykalne z Manasterza są tak blisko w Archiwum Metropolitalnym w Przemyślu ale jak sprawdziłem niestety niedostępne. Została jedynie jedna możliwość. Trzeba pojechać do Manasterza. Zwlekałem z wyjazdem. Dopiero na początku marca zebrałem się na odwagę i zadzwoniłem do Parafii Św. Katarzyny w Manasterzu. Przyjęty zostałem bardzo życzliwie. Termin wizyty uzgodniono na 18.03.2009.
     Jadąc pociągiem i autobusem, myślałem sobie - co tam znajdę? Czy Techmann to zniemczona wersja mojego nazwiska? Dojechałem w końcu na miejsce. Nastąpiły krótkie słowa powitania z Księdzem Proboszczem i natychmiast ogromna radość! W kancelarii parafialnej na biurku leżała otwarta księga metrykalna. Zapis z pierwszego listopada roku 1860 czytałem pewnie z kilka razy. Wszystko się zgadzało, data narodzin Karola, imię ojca, imię matki i nazwisko panieńskie matki. O mało nie skakałem z radości. Mówiłem bez ładu i składu. A Ksiądz Proboszcz tylko się uśmiechał.

     Proszę zobaczyć jak dokładnie pasują do siebie te dwa dokumenty. Ten powyżej do tego poniżej.


POWIĘKSZ CAŁY PLIK
     Po zamieszaniu które narobiłem swoimi zachwytami, mogłem już dalej spokojnie notować. Zapisów metrykalnych było sporo ponad czterdzieści. Najstarszy z roku 1791. Zapraszam do oglądania opracowanego "drzewa" genealogicznego tej gałęzi Techmańskich.
     Na zako
ńczenie chcę napisać, że długa rozmowa z Księdzem Proboszczem pozostanie na długo w moich wspomnieniach.

POWIĘKSZ CAŁY PLIK
POWIĘKSZ CAŁY PLIK
                                                                                                                                                         Marzec, Kwiecień 2009

    W kięgach metrykalnych z Manasterza znalazłem odpowiedź na pytania: Gdzie urodził się Antoni Techmański?  Czy był bratem ww Karola Techmańskiego? Dziś wiem: urodził się w Manasterzu i był bratem Karola Techmańskiego. Pozostało pytanie: Co stało się z tą rodziną? Domyślałem się, że odpowiedzi trzeba szukać w USA. Korzystając z pomocy genealogów amerykańskich dotarłem do dwu dokumentów, certyfikatów ślubnych.
     Pierwszy dokument " Marriage license " z roku 1905 zawiadamia, że Andrzej Gil lat 25 ożenił się z Anna Techmańską lat 22. Wiem teraz, że szukać należy w rodzinie Gil. Ciekaw jestem: czy wrócili do Polski? czy pozostali w USA?
     Drugi dokument " Marriage license " pochodzi również z roku 1905. Informuje nas, że Aleksander Uiński lat 26 ożenił się z Magdaleną Techmańską lat 19. Pytania nasuwają się podobne jak powyżej. Czy uda się ustalić jakieś szczegóły z dziejów tych rodzin?