Stanisław Techmański
* 21.12.1893 Hrubieszów
† 18.05.1931 Zambrów
POWIĘKSZ CAŁY PLIK
POWIĘKSZ CAŁY PLIK
     Syn młynarza z Hrubieszowa Stanisław Techmański był oficerem armii polskiej. Służył również  w armii rosyjskiej. Uczył się w szkole wojskowej w Tyflisie, ukończył ją w maju 1915 roku.
      Dokumentów o Stanisławie jest sporo, cała gruba teczka personalna. Całość znajduje się w Centralnym Archiwum Wojskowym w Warszawie. Poniżej pokazuję jedynie trzy dokumenty. Dwa z nich wypełnił sam Stanisław. Trzeci, ujawnia skrzętnie skrywaną tajemnicę rodzinną.

      Wybrane cytaty z w/w dokumentów:
     - Zostałem powołany do b. armii rosyjskiej (29 X 1914)
     - Po skończeniu szkoły wojskowej, otrzymałem szarżę chorążego (1 V 1915)
     - Zostałem wysłany na pozycję do 194 p. p. gdzie byłem ? kompanji karabinów maszynowych (29 VI 1915)
     - Otrzymałem szarżę podporucznika ( 26 VIII 1915 )
     - Zostałem wzięty do niewoli w g. Grodzieńskiej pomiędzy wsiami ??
     - Wróciłem z niewoli (25 VIII 1918) ...

   Od 1 lipca do 13 września 1915 w czasie defensywy rosyjskiej byłem w ciągłych bojach i potyczkach z Niemcami.
Z większych boi pamiętam bój pod Wojsławicami gdzie z dwoma karabinami maszynowymi obstawiłem cały teren pułku i w braku innych oficerów prowadziłem kompanię do ataku w czasie którego było wzięto kilkuset jeńców.
Kontuzję odebrałem 13 września 1915r. przy wzięciu do niewoli.  ...

Order Św. Anny IV klasy otrzymałem w lipcu 1915r. za odbicie ataku niemieckiego. "
POWIĘKSZ CAŁY PLIK
Listopad 2012

    Dzięki uprzejmości Pana Tomasza Techma
ńskiego mogę uzupełnić informacje o Stanisławie Techmańskim. Pisze On w mejlu, że "według relacji mojego nieżyjącego już stryja Jerzego - Stanisław zginął w pojedynku, jego grób znajduje się na cmentarzu powązkowskim w Warszawie." Pojedynek w wojsku w roku 1931, wyjątkowa sprawa. Ciekaw jestem, czy uda się ustalić jakieś szczegóły? Sprawa była honorowa, inaczej być nie mogło.
     Dwa zdjęcia Stanisława Techmańskiego. Na zdjęciu prawym jako porucznik w mundurze 4-go pułku strzelców konnych z Krzyżem Walecznych. Fotografia zrobiona przed rokiem 1921. Od tego roku Stanisław wymieniany jest bowiem przez wiele lat w składzie 23 Pułku Piechoty im. płk. Leopolda Lisa-Kuli.Październik 2018

     Muzealnik p. Jarosław Strenkowski przesłał wiadomość: Na cmentarzu parafialnym w Zambrowie zachowana jest mogiła zmarłego w czerwcu 1931 r. kpt Stanisława Techmańskiego. Dalej czytamy: W znajdujących się w CAW rozkazach z 71 pp. jego nazwisko pojawia się tylko w wykazie oficerów sporządzonym w kwietniu 1931 r. W wykazach z innych lat kpt Techmański nie figuruje. W mojej opinii jest to wskazówka świadcząca o tym, że kpt Techmański przybył do Zambrowa pod koniec 1930 lub na początku 1931 r., po czym już w czerwcu zmarł.  W Parafii pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie księga zmarłych zawiera zapis o zgonie: kpt Stanisław Techmański, ur. w Hrubieszowie, s. Floriana i Franciszki z Danielewiczów, kawaler, zm. w Zambrowie w dniu 18.05.1931 r. o godz. drugiej nad ranem.